Franciaágy, ágykeret
Termékeink
A franciaágyak története
A manapság nagyon népszerű franciaágyak története elég régre nyúlik vissza. A történészek szerint 1890-ben gyártották az első franciaágyat, ez akkoriban sokkal nagyobb méretű volt, mint a mostanában készült darabok, hiszen azon akár 15 ember is elfért. Jelenleg az eredeti a londoni Victoria and Albert Múzeumban tekinthető meg. A 18. század elején a matracokat pamuttal és gyapjúval tömték ki.
A régészek 1925-ben feltárták a nagy piramisok mellett I. Hotepheresz királynő (fáraó) sírkamráját, meglepő módon számos viszonylag jó állapotban lévő bútordarabot találtak. Felfedeztek többek között egy magas lábakon álló, egyszemélyes ágyat, ez a fekvőalkalmatosság igen kényelmesnek és modernnek tűnik az akkori korhoz képest. A régészek kis túlzással ezt a bútordarabot tekintik a franciaágyak ősének.
Az ókorban és a középkorban az átlag polgároknak semmilyen ágyuk nem volt, hanem leterített bőrökön és különböző vászon anyagokon aludtak. Természetesen a gazdagabbak már egy ládához hasonló dolgot béleltek ki valamilyen puha anyaggal, esetleg szalmára helyeztek nemes bőröket, és ez funkcionált anno ágyként.
A reneszánsz korszakban nagy változás történt az alváshoz köthető bútorok világában. Megjelentek a gazdagok világában a baldachinos ágyak. Ezen ágyakra jellemző volt, hogy magas lábakon álltak, különböző díszes faborítás szolgált megerősítésnek, az oszlopok tetején vászon vagy textil volt kifeszítve. A magas lábak az egerek és egyéb rágcsálók ellen volt védelem, illetve a padlóhoz közel mindig hidegebb van, így az ágy kissé magasabban volt, ahol enyhébb a hőmérséklet. Az oldalsó magas borítások védett a huzat ellen, a baldachin pedig a mennyezetről leeső rovaroktól védte az embert. Ezek az ágyak már akkora méretben is készültek, amin ketten is elfértek.
Mivel ezeket az ágyakat a gazdagok használták, a franciaágy egy ideig státuszszimbólumnak számított, és az ipari forradalom tömeg gyártásáig igazi asztalos remekek voltak. A tömeggyártásnak köszönhetően egyre szélesebb körbe terjedt el a franciaágy.
Franciaágy méretek, típusok
Az egyik szempont a méret, ami alapján választhatjuk ki a megfelelő ágyat. Nagyon kicsi hálószoba a 140 cm-es méret az ideális, amin azért már ketten is elférnek.
A legelterjedtebb méret 160 centiméter széles és 200 centiméter hosszú, a franciaágyak hossza általában sztenderd, inkább csak a szélességekben térnek el. Ez a méret egy házaspárnak minden szempontból alkalmas. A nagy családi ágy, ahová már egy gyermek is elfér a szülők mellett, az 180 centiméter széles.
A kárpitozott franciaágyakat legtöbb esetben matraccal együtt készítik, amelyeket már különböző jó minőségű rugókkal gyártanak, vagy létezik belőle szivacsos változat is, ezek alatt hatalmas ágyneműtartó található. Számos jó minőségű kárpittal lehet őket elkészíteni.
Az ortopéd rugós franciaágy egy igen kemény fekvőfelülettel rendelkező ágy, mely egy erős rugót tartalmaz, melynek nincs élkerete, hanem vastag szivaccsal van támasztva a széle. Nagyfokú támogatást nyújt a testnek, segíti a test súlyának egyenletes elosztását.
A franciaágyaknak az az egyik legelterjedtebb típusa a Bonell rugós franciaágy. A szerkezet acélrugókból áll, mely egyenletesen osztja el a terhelést. A rugókat egymással összekapcsolják, amik így egy hálózatot alkotnak, hogy a mindennapi használatnak ellenállóbbak legyenek. Ha nagyon nagy teherbírású ágyra van szükségünk, akkor az extra Bonell rugós franciaágy a jó választás. Ezek a típusú ágyak, és könnyen reagálnak a testhelyzet változására. Rendkívül jól szellőznek, ezáltal a nedvesség nem tud felhalmozódni.
Egyre népszerűbbek azonban azok az ágyak, amelyek matracnak való fa kerettel rendelkeznek, ezeknek az előnye, hogy rengetegféle matraccal lehet őket választani.
A matracok esetén célszerű a vastagabbat választani, hogy fekvés közben ne érezzük az ágyrácsot, illetve az ágyrács is kisebb terhelést kapjon. A matracok között az egyik legjobbak az úgynevezett memóriás fajták, melyek tökéletesen felveszik a testünk formáját, ezáltal rendkívül kényelmes és pihentető alvást biztosítanak. Az első típusokat anno a NASA fejlesztette ki.
Fontos szempont még az ágyak kiválasztásánál az ágyak magassága is Ezek a magasabb lábak azok számára biztosítanak jó megoldás, akik nehezen szállnak ki-be az ágyból, valamint ezek jól szellőznek, illetve a manapság elterjedt robotporszívók is könnyedén beférnek a franciaágy alá.